Stowarzyszenie działa od 2002 roku

Seniorzy z indeksem nie chodzą na wagary

Uczą się sumiennie, na wykładach są aktywni, nie chodzą na wagary – to studenci z Podkrakowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy w sobotę zainaugurowali nowy rok. Do grupy dołączyły nowe osoby. Najstarszym uczestnikiem jest 88-letni Mieczysław Kamieński.

Pan Mieczysław w 1945 r. ukończył AGH i wciąż się dokształca. – Przed wojną w szkole nauczyłem się języka francuskiego, po wojnie angielskiego. A niemieckiego uczyło mnie życie – mówi.

Od 2006 r. interesuje się uniwersytetami dla seniorów. Ukończył dwuletni UTW w Uniwersytecie Jagiellońskim, kontynuuje trzeci rok UTW na Politechnice Krakowskiej. – Tam są ciekawe zajęcia, wykłady i świetna organizacja. Bywa, że uczestnicy zajęć służą innym swoją wiedzą, zdobytą wcześniej. Mnie też się to zdarza. Jestem tam starostą roku – mówi student senior, który zaczął też UTW w Akademii Ignatianum, ale przerwał. Teraz dołączył do studentów UTW prowadzonego przez Stowarzyszenie Porozumienie Podkrakowskie. Kamieński podkreśla, że na UTW ludzie z pasją uczą się pedagogiki, filozofii, sztuki, architektury. Liczy na ciekawe propozycje dla seniorów w powiecie krakowskim.

 

Tu wykład inauguracyjny poprowadził prof. Ryszard Tadeusiewicz, były rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Mówił o zastosowaniu informatyki w medycynie. – Uczestnicy tego typu zajęć są aktywniejsi niż studenci studiów magisterskich. Tutaj częściej prowadzą dyskusje z wykładowcą, zadają pytania, a to dla wykładowcy jest niezbędne. Pojawia się element kontrowersji, emocjonalności. Wykładowca wie wówczas, że nie mówi do krzeseł, ale do ludzi myślących. Mamy świadomość, że przekazywana tu wiedza jest w książkach, bibliotekach, ale tam jest martwa, natomiast na sali wykładowej jest żywa – podkreśla prof. Tadeusiewicz. Zwraca uwagę, że do UTW ludzi przyciaga możliwość poznawania się nawzajem, rozwoju zainteresowań, wspólnych wyjazdów.

Ewa Peczek w Podkrakowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku rozpoczyna drugi rok. – Z zawodu byłam nauczycielką. Skończyłam liceum pedagogiczne, studium nauczycielskie oraz nauczanie początkowe na studiach wyższych zawodowych. Teraz znów zaczęłam się uczyć. Powtarzam wszystkim, że kto chodzi na UTW umrze mądrzejszy, a kto nie chodzi – głupszy. Jeśli człowiek się dokształca, spotyka ludzi, to nie gnuśnieje – mówi. Zaznacza, że tutaj na wagary nie chodzi. – Właściwie tylko raz w życiu wagarowałam, ale to mi się nie udało. Byłam wówczas w liceum pedagogicznym, klasa uciekła, ja przerażona zostałam w szatni, a woźny mnie zamknął, bo nie wiedział, że ktoś tam jest – wspomina studentka-seniorka. Cieszy się, że na UTW poznaje nowinki informatyczne. – Nauczyłam się obsługiwać komputer, korzystać z e-maila. Nawet wysłałam do znajomych z Jugosławii, ale problem w tym, że nie mam odpowiedzi – uśmiecha się pani Ewa.

Kierownik studiów Adam Wójcik, szef Porozumienia Podkrakowskiego mówi, że organizatorzy starają się, żeby wykłady i ćwiczenia były prowadzone w formie swobodnej, bez stresu. Tu nie ma egzaminów z wyjątkiem prac kontrolnych na zajęciach z angielskiego i informatyki.

Prowadzi go Stowarzyszenie Porozumienie Podkrakowskie. Studentów jest 80. Rekrutacja trwa do końca września. Wpisowe: 20 zł ; za indeks: 20 zł .

Finansowanie UTW : 20 tys. zł z funduszy unijnych; 20 tys. zł dotacja od portu lotniczego Kraków-Balice. Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie w Skawinie przy Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych i w Zabierzowie w gimnazjum. Najbliższy wykład będzie 13 października o godz. 9 w Skawinie i o godz. 12 w Zabierzowie. Przewidziane są też wykłady w Igołomi i Skale. Wśród wykładowców będą: eurodeputowana Róża Thun, prawnik Maciej Geromin, politolog Jakub Olech, ekonomista Andrzej Chrząstowski.

Barbara Ciryt

Artykuł pochodzi ze strony: http://www.dziennikpolski24.pl/pl/region/region-podkrakowski/1240494-seniorzy-z-indeksem-nie-chodza-na-wagary.html