Stowarzyszenie działa od 2002 roku

Ogólnopolski Zjazd Niezależnych Samorządowców w Tarnowie Podgórnym

    Blisko 300 samorządowców spotkało się 18 września w Tarnowie Podgórnym na Ogólnopolskim Zjeździe Niezależnych Samorządowców. Przyjechali na zaproszenie Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej. W Zjeździe uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Porozumienia Podkrakowskiego.

– Równowaga między rządem a samorządem jest kluczem do dobrobytu obywateli. Nie służy mu konfrontacyjne nastawienie władzy centralnej – mówił Tadeusz Czajka, Przewodniczący Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej, Wójt Tarnowa Podgórnego. – Dlatego zamiast toczyć spory, jako niezależni samorządowcy wychodzimy z konkretnymi propozycjami reform. O tym rozmawialiśmy na Zjeździe.

    Ogólnopolska Koalicja Samorządowa skupia starostów, burmistrzów, wójtów, prezydentów, radnych, samorządowców z niemal wszystkich polskich regionów. Są wśród nich m.in. Marian Błachut Burmistrz Czechowic-Dziedzic, Jacek Szydło Członek Zarządu Powiatu Olsztyńskiego, Janusz Kubicki Prezydent Zielonej Góry, Wojciech Matyjasiak Zastępca Burmistrza Dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy, Zbigniew Jaszczuk Starosta Żninski, Filip Chodkiewicz Zastępca Burmistrza Miasta Augustów, Ludomir Handzel Prezydent Nowego Sącza, Andrzej Sitnik Prezydent Siedlec, Piotr Krzystek Prezydent Szczecina, Tadeusz Czajka Wójt Tarnowa Podgórnego. Organizacja została powołana w grudniu 2020 roku, obecnie skupia 21 organizacji.

    Celem samorządowców Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej jest reformowanie państwa od dołu, poprzez działania, które realizujemy na co dzień w naszych miejscowościach. Władzy centralnej wytykają wrogie traktowanie samorządów i monopol na wiedzę, a w praktyce oddalanie się od spraw mieszkańców, za które odpowiadają właśnie samorządy.

    W Tarnowie Podgórnym zaprezentowano także założenia programowe Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej. Samorządowcy mają nadzieję, że będą one podstawą do współpracy ze stowarzyszeniami samorządowymi i ugrupowaniami parlamentarnymi, które deklarują poszanowanie takich wartości jak decentralizacja, wolność i niezależność. Są otwarci na współpracę z każdym, dla kogo ważne są lokalne społeczności i Polska.